Mi a Feng Shui?
A Feng Shui, mint fogalom szelet s vizet jelent. rtelmezse ms szval: krnyezet. rezni a krnyezetet.
Ha figyelembe vesszk elveit, kpes olyan krlmnyeket biztostani a vroslakk szmra is, mint ha az rintetlen termszetben tartzkodnnak.
A Feng Shui 4000 ves mltra tekint vissza. Knban htpecstes titokknt kezeltk, a napi let bels titka volt, s csak a politikai vltozsok rvn vlt mindenki szmra nyitott. A rla szl els eurpai tanulmnyt Ernest J. Eitel tiszteletes, a Londoni Misszis Trsasg tagja 1873-ban tette kzz.
A knaiak sidk ta hiszik, hogyha az ember beavatkozik a termszetbe, - csatornkat vg, alagutakat fr, sneket, felhkarcolkat pt, - az elre nem lthat szerencstlensget okozhat.
Trsadalmunkban az orvoskutatk is egyre szlesebb terleten vizsgljk a krnyezet emberre gyakorolt hatsait. Az ptiparban mr bebizonyosodott egyes ptanyagokrl, hogy toxikus hatsak, a magasfeszltsg vezetkekrl pedig, hogy az emberi egszsgre rtalmas sugrzsokat bocstanak ki. Ennek hatsra nagy vltozsok trtntek mind a teleplsek, mind a lakhzak tervezsben, valamint a kivitelezsben.
Hogyan mkdik a fengshui?
A Feng Shui rendszer alapja ugyanaz az letenergia, azaz "csi", amely jl ismert a tradicionlis knai orvoslsbl. A tvol-keleti orvosls irnyzatai megegyeznek abban, hogy az ember csak akkor lehet egszsges, ha a megfelel tpllkozsnak s letvitelnek ksznheten elegend csi ramlik a testben. A csi az emberi szervezetben az energiaplykon, azaz a meridinokon keresztl ramlik. Kevsb kzismert azonban, hogy ugyanez az energia a fldben s a levegben is kering.
Ezzel az elmlettel foglalkoz szakemberek gyakran "orvosknt" is mkdnek, ezrt nevezik a Feng Shuit a terek akupunktrjnak. A Feng Shui a lakst vagy a hzat az emberi szervezet hasonmsnak tekinti: a szj az ajtnak felel meg, az ablak a szemnek, a falak a brnek. A "csi" akkor kpes megteremteni az ember j kzrzett, ha a laksban vagy hzban nyugodtan ramolhat, s a hts ajtn vagy ablakon keresztl tvozhat a szabadba. J, ha a bejrattal szemben nincsen ablak, mert azon keresztl eltnik az energia, s ugyanezen okbl kifolylag j, ha a mellkhelyisget sem kzvetlenl a bejrattal szemben helyezik el. |